ambalaj plastik köşebent parke altı şilte polietilen köşe koruyucu

En çok kullanılan paketleme malzemeleri nelerdir?

En çok kullanılan paketleme malzemeleri nelerdir? Ürünleriniz için en iyi paketleme malzemeleri belirlemeniz gerektiğinde, son kullanıcılara ( tüketicilerin ) ulaştırmak için tüm süreci iyi analiz etmeniz gerekiyor.

İlk olarak, ürünlerinizde kullanılacak paketleme malzemesi olacaktır. Sonrasında, ürünlerinizi ilgili satıcı firmalara göndermek ve sevk etmek için iyi bir paketlemeye gereksinim olacak.

Sadece çevrimiçi ( online, e ticaret ) yöntemi ile son kullanıcıya satış yapıyorsanız, ürünlerinizi iyi bir şekilde muhafaza ederek, koruyucu paketleme malzemeleri kullanarak göndermelisiniz. Üretimini yaptığınız yada satış yaptığınız ürün çeşitlerine göre her farklı farklı paketleme seçeneği mevcut.

paketleme malzemeleri
paketleme malzemeleri nelerdir

1. Kağıt

Züccaciyeden kasaba kadar birçok alanda sıklıkla kullanılmaktadır. ürünleri sarmak için, ürün stickerler, mendiller, kağıt havlu, kese kağıtları, kağıt torbalar gibi farklı farklı paketleme çeşitleri vardır.

2. Karton

Karton, kağıttan daha farklı olarak kalın ve daha dayanıklıdır. Bu paketleme malzeme ürünü genellikle bakliyat ürünlerinde, özel tasarım kutularında, parfüm kutularında, şişelerde vs. gibi bir çok üründe ilk ambalaj olarak kullanılır.

3. Polietilen

Polietilen paketleme malzemeleri genellikle ürünlerin kargo ve taşıma esnasında hasar almasın önlemek için kullanılmaktadır. Esnekliği ve darbeleri sönümleyici özelliği sayesinde en çok tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır.

4. Polistiren

Polistren, levha ve ürün şekline göre kalıplama yoluyla elde edilen bir malzeme türüdür. Gıda sektöründe ( yemek tabakları, bardak vs. ) kullanmanın yanında ürünleri taşıma esnada koruk içinde ayrıca kullanılmaktadır.

Not: Bu ürün özel kalıplama yöntemi ile üretim yapıldığı için çok maliyetlidir. ( örneğin kavanoz şişe için koruyucu olarak kalıp yaptırmanız gerektiğinde yaklaşık olarak 6000-7000 EURO gibi Kalıp Maliyeti vardır.)

Bunun yerine daha ucuz maliyetle polietilen koruyucu köpük ambalaj malzemeleri ürüne özel koruyucu çözümler bulabilirsiniz.

5. Alüminyum Folyo

Alüminyum folyo ambalaj, yaygın olarak kullanılan bir ambalaj malzemesidir. Bir dizi avantajla, aynı zamanda kullanabileceğiniz en uygun maliyetli ve çevreci bir paketleme malzemelerinden biridir.

Alüminyum folyo ambalaj, alüminyum kaplı ambalaj olarak da bilinir. İnce bir plastik tabaka ile kaplanmış alüminyum folyodan yapılmıştır, bu da onu ısıya dayanıklı hale getirir. Alüminyum folyo paketleme malzemesi, hava geçirmez olmayan bir malzeme olduğu için gıda paketleme endüstrisinde gıdaları oksijen, nem, ışık ve sıcaklık değişikliklerinden korumak için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Alüminyum folyo paketleme malzemesi, kullanım kolaylığı ve iyi termal ve kimyasal direnç özellikleri nedeniyle gıda ambalaj endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Hafif, ucuz, geri dönüşümü kolay ve biyolojik olarak parçalanabilir olduğu için ideal bir malzemedir.

Alüminyum Folyo paketleme malzemesini faydaları

Alüminyum folyo ambalaj çok yönlü bir malzemedir ve çeşitli amaçlarla kullanılır. Alüminyum folyo ambalajın en önemli faydalarından bazıları şunlardır:

1. Hafiflik: Alüminyum folyo kağıt ve benzeri plastiklerden daha hafiftir. Bu, kağıt yerine kullanılmasına izin verir. Alüminyum folyo aynı zamanda kağıttan daha ucuz olduğu için mevcut en uygun maliyetli ambalaj malzemelerinden biridir. Alüminyum folyonun iyi yanı, aynı zamanda çevre dostu olmasıdır.

2. Çevre Dostu: Alüminyum folyo ambalaj, hava geçirmez olmayan bir malzemedir. Bu, nefes alabilir ve nefes alabilir olduğu anlamına gelir.

6. Cam Paketleme malzemeleri

Cam, Gıda ürünlerinde ısı, oksijen, ışık, nem ve fiziksel darbelere karşı koruma sağlamak amacıyla cam ambalaj kullanılmaktadır. Paketleme malzemesi genellikle şeffaf veya yarı saydam cam, plastik veya metalden yapılır. Bu tür paketleme malzemeleri, şişelenmiş su, meyve suları, alkolsüz içecekler, süt, meyve suları, bira, şarap, şarap soğutucuları, gazoz, dondurma ve diğer süt ürünleri, gazlı içecekler gibi çok çeşitli endüstriyel ve tüketici ürünlerinde kullanılmaktadır. , konserve gıda, dondurulmuş balık ve konserve deniz ürünleri.

Cam Ambalaj Uygulamaları

En yaygın kullanılan cam Paketleme türleri şunlardır:

• Plastik film veya laminat

• Alüminyum çekirdekli cam kaplar

Plastik Film veya Laminatlar

Plastik filmler, plastik ambalajlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Metal kaplarla karşılaştırıldığında, plastik kapların kullanımı aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi avantaja sahiptir:

• Çok daha hafiftir ve ağırlık olarak daha stabildir.

• Üretimi daha ucuzdur ve geri dönüştürülebilir.

• Plastik film camdan daha esnek olabilir.

• Genellikle gıda ürünlerinin paketlenmesinde kullanılır.

Plastik filmler, aşağıdakilerden yapılabilen plastik ambalaj laminatlarıyla kullanılabilir:

• Polietilen tereftalat (PET)

• Polipropilen (PP)

• Polistiren (PS)

• Polivinil klorür (PVC)

• Polivinilid

Son olarak yukarıda bahsedilen en çok kullanılan paketleme malzemeleri nelerdir? makalemizde belirtilen paketleme malzemeleri sıradan ürünler olup, ürüne özel çözümler için ekibimizle mail yada telefon yoluyla iletişime geçebilirsiniz.

0
    0
    Sepetim
    Sepetiniz boşMağazaya Dön