ambalaj plastik köşebent parke altı şilte polietilen köşe koruyucu

Boru izolasyon malzemesi seçiminde 3 önemli faktör

polietilen izole boru

Boru izolasyon malzemesi almadan önce bilinmesi gereken 3 önemli faktör

boru izolasyon malzemesi almadan önce bilinmesi gereken 3 önemli noktayı aşağıdaki gibi sıralayabiliriz. İster küçük  bir alana isterseniz büyük işletmelere sahip olun, ısı kaybını önlemek maliyet açısından büyük tasarruf sağladığı gibi boruların ömürlerini ayrıca uzatmaktadır. 3 önemli noktayı paylaşmadan önce ısı yalıtımsız borular hakkında genel bilgi paylaşmak istiyorum.

Daha çok zararları adı altında açıklamak gerekirse; Ev yada işletmelerde ciddi enerji kaybı sağladığı gibi ayrıca boruların dışarıya verdiği ısı bulunduğu ortamda çevre, kurum, kuruluşları hatta insanları dahi ciddi anlamda rahatsız etmektedir.  Bununla ilgili küçük bir  örnek vermek istiyorum.

Hafta sonu aracınız alıp ailenizle birlikte alış veriş merkezlerine gittiniz, zorunlu olarak aracınızı alış veriş merkezinin içerisindeki ( alt kattaki oto parklara ) park etmek zorundasınız.  Bu noktada; merkezin ısıtma sisteminin tüm boruları, oto parkın tavan ve duvarlarına monte edilmiştir. Araçla içeriye ilk girdiğinizde hava sıcaklığından rahatsız olmuş olanlar mutlaka vardır.

Bu kadar sıcak hava hem müşteri açsınından hemde işletme açısından cazibesini kaybettiği gibi maliyetleri son derece arttırmaktadır. Isı yalıtımla ilgili yazarken ilk akla gelen sıcaklık ele alınmaktadır. halbuki diğer bir husus ta “soğuk” olması gereken noktalarda kaçaklarında ( ısı kaybı ) önlenmesi gerekmektedir. bu bir soğuk hava depo sistemine bağlantılı çalışan soğuk boruların ısı kaybı yine maliyetiçok fazla arttırmaktadır, ısı kaybı yaşandığında aynı ısı seviyesini korumak için daha fazla enerjinin harcanması demektir.

Yukarıda bahsedilen bir kaç örnekten sonra borular üzerinde kullanılacak izolasyon malzemesini seçerken bilinmesi gereken en önemli  3 faktör.

  1. Sıcaklık aralığı
  2.  İyi bir yalıtım özelliğinin olması
  3. Dayanıklı ve kolay montaj yapılması gerekmektedir.

Boru İzolasyon Malzemesi Sıcaklık Aralığı

Sıcaklık aralığı kullanılan ısı aralıına göre belirlenmelidir, ısı düşük yada çok fazla olursa izolasyon malzemesi görevini yerine getiremeyecektir. standart üretilen polietilen ısı izolasyon malzemesinin ortalama çalışma sıcaklık aralığı -500 °C+ 1000 °C dir.

Boru İzolasyon Malzemesi Yalıtım Özelliği

Yalıtım özelliği iyi olmalıdır. Çünkü Maliyet ve verimlik olarak ciddi bütçe ayrılan bu ürünlerde gereksiz masraflarınve sürekli bakımların yapılması maliyeti ayrıca harcama gerektiriyor, Çinden yada hiç bilinmedik bir ülkeden getirtilen, üreticisi belli olmayan bir firmadan alınan ürünün kaybı bazen telafi etmek zordur. Uzman kadro ve yerli üretimle başarılı bir performans sergileyen ve ürünün arkasında duran firmalarla çalışmak bu noktada çok önemlidir.

Boru İzolasyon Malzemesi Dayanıklı ve Kolay Montaj olmalı

En önemli unsurlardan bir diğeri; malzemenin kolay montaj edilmesi ve dayanıklı olmalıdır. Çok sıcak olduğunda ergime yapmamalı, soğuk olduğunda ise çatlama, bozulma, dağılma, dökülme  yapmamalıdır, performansı iyi olmalıdır.

Aynı zamanda kolay montaj edilmeli, iş kaybının önüne geçilmelidir, diğer türlü herhangi bir sebepten dolayı demonte edilmesi gerektiği durumdan kolayca yerinde çıkarılmalı ve formunu bozmadan kullanılmalıdır.

Polietilen İzole Boru ölçüleri

Farklı ölçülerdeki polietilen izole boru ile daha fazla bilgi ve satın almak için  firmamızı arayabilir yada listeden kontrol edebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0
    0
    Sepetim
    Sepetiniz boşMağazaya Dön